Dôsledky sankcí voči Rusku by mali katastrofálny vplyv na ekonomiku SR

19.03.2014 Bratislava

Bratislava 19. marca (TASR) – Slovensko si dalo vypracovať analýzu, aké dosahy na slovenskú ekonomiku by malo uvalenie sankcií voči Rusku pre situáciu na Ukrajine.

Ako povedal na dnešnom zasadnutí výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti premiér Robert Fico, tieto dôsledky by boli katastrofálne.

"Dali sme si urobiť prvý zoznam firiem, ktoré majú vzťah k ruskému trhu. Sú to obrovské ekonomické škody, ktoré by Slovenskej republike hrozili," povedal v súvislosti s ekonomickými sankciami voči Rusku premiér.

Preto na najbližšom summite (20.-21. marec) v Bruseli bude hájiť záujmy Slovenska tak, aby rozhodnutia voči Rusku nepoškodili slovenskú ekonomiku.

"Pri akýchkoľvek úvahách budem brať na zreteľ predovšetkým záujmy tejto krajiny. Nikto nemôže ísť do rozhodnutí, ktoré by poškodili životnú úroveň, ekonomiku, finančný systém Európskej únie. Toto je rozhodujúce pri akýkoľvek úvahách pri ďalšom vo vzťahu k tomu, čo sa deje na Ukrajine," deklaroval Fico.

Ako príklad uviedol, že zo Slovenska sa do Ruskej federácie vyváža približne 250.000 áut a ekonomické sankcie voči Rusku by mohli poškodiť automobilový priemysel na Slovensku. "Prečo by sme mali teraz prijímať opatrenia, ktoré ohrozia našu ekonomiku, našich ľudí. To naozaj máme ohroziť vývoz áut, slovenských podnikateľov, ktorí pôsobia v Ruskej federácii," doplnil premiér.

S ekonomickými sankciami podľa jeho slov nesúhlasia ani najväčšie ekonomiky Európskej únie (EÚ). "EÚ pozostáva z veľkého počtu štátov, kde sú obrovské krajiny ako je Nemecko, Anglicko či Francúzsko. Ak niekto brzdí ekonomické sankcie, tak sú to tieto krajiny," doplnil Fico s tým, že ak sa majú prijať nejaké sankcie, tak voči konkrétnym osobám, ktoré urobili kroky voči územnej celistvosti a integrite Ukrajiny. "Je potrebné urobiť v spolupráci s EÚ dopadové štúdie, čo by tieto ekonomické sankcie znamenali. Budem odmietať akékoľvek embargo na energonosiče," poznamenal Fico.

Zároveň priblížil, že témou na summite v Bruseli budú aj obnoviteľné zdroje. "Táto téma začína na Slovensku spôsobovať obrovské ťažkosti niektorým podnikom, pretože miera podpory obnoviteľných zdrojov výrazným spôsobom zvyšuje ceny elektrickej energie a súčasne znižuje schopnosť našich firiem konkurovať v ťažkom prostredí a z toho sa postupne rysujú určité postoje, ktoré budeme prezentovať na summite v Bruseli," načrtol premiér.
 

Vyberte región

mark